Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Olga Szkolnicka   Earthship
0

Earthship

Brakuje dobrego polskiego odpowiednika słowa "earthship" ,oznaczającego ekologiczne domy budowane zarówno z surowców naturalnych, jak i wtórnych (opon, butelek). Takie alternatywne budynki wyglądają zupełnie inaczej niż tradycyjne domy ze spadzistym dachem lub bloki mieszkalne. Każdy earthship jest niepowtarzalny i może przypominać ziemianki Hobbitów, domki na drzewie, czy gliniane jaja :-)

W końcu powstała polskojęzyczna strona na temat earthshipów: filozofii, sposobów budowania, materiałów i samowystarczalności takich obiektów. Lektura ciekawa, nie tylko dla mieszkańców ekowiosek, ale każdego, kto interesuje się ekologicznym budownictwem i myśli o budowie swojego własnego domu.

Inspiracji dostarczyć może także film "Garbage Warrior" o Michaelu Reynoldsie - pionierze earthshipów i jego walce z biurokracją, aby zamieszkać we własnoręcznie zbudowanym domu z odpadów. Potem "pojechał pomagać poszkodowanym po powodzi w Nowym Orleanie i uczył ich jak wykorzystywać śmieci, których po powodzi zostało pod dostatkiem, do odbudowy swoich domów. Podobną akcję wykonał po przejściu Katriny."

Eartshipy powstają jednak nie tylko jako tymczasowe schronienia dla ofiar klęsk żywiołowych, ale praktycznie na każdym kontynencie, od 2007 roku także w Europie. Czas na Polskę :-)

Źródła:

http://earthship.pl/

http://alterkino.org/garbage-warrior#more-1961

http://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-styl-zycia/ekologiczne-domy-z-gliny-czyli-mud-girls-buduja/

Ten wpis czytano 1162 razy.