Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Olga Szkolnicka   Godzina dla Ziemi
0

Godzina dla Ziemi

Dzisiaj mamy Dzień Wody, a w sobotę Godzinę dla Ziemi...

W najbliższą sobotę o godzinie 20.30 w wielu miejscach zgasną światła. Nie lękajcie się, to nie awaria sieci, ale świadoma akcja osób, którym Ziemia nie jest obojętna. Po raz czwarty w Polsce odbędzie się Godzina dla Ziemi organizowana przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. W tegorocznej edycji weźmie udział 130 krajów, a w Polsce zadeklarowały się już wszystkie województwa i większe miasta. Zgaśnie więc nie tylko Wieża Eiffla w Paryżu, ale także Sukiennice w Krakowie. Godzina dla Ziemi to tak naprawdę godzina bez prądu – oprócz świateł wyłączamy komputery, sprzęt grający i inne urządzenia. Sprawdzamy, jaki jest świat „unplugged”. Małgorzata Kosowska z WWF Polska zachęca, by oprócz wyłączenia światła także w inny sposób zamanifestować swoje ekologiczne zaangażowanie. Możliwości jest wiele i każdy może podjąć zobowiązanie dzięki aplikacji z pandą na profilu WWF na Facebook’u.

Przeciwnicy tej największej obecnie międzynarodowej akcji ekologicznej wysuwają kontrargument - nagłe zmniejszenie zapotrzebowania na moc stanowi problem dla elektrowni i sieci przesyłowych. Krótkotrwałe godzinne wyłączenia odbiorników energii dają skutek odwrotny do zamierzonego. Wymagają skokowego wyłączenia turbin, a następnie włączenia ich, co skutkuje dużym poborem mocy w momencie ponownego uruchamiania i jest niekorzystne dla całej sieci.

Małgorzata Kosowska z WWF Polska podkreśla jednak, że chodzi o symboliczny gest, aby wyrazić swoją troskę o los naszej planety.A wy - weźmiecie udział?

Więcej:

http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/

Ten wpis czytano 1612 razy.