Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Olga Szkolnicka   Światowy Tydzień E-książki
0

Światowy Tydzień E-książki

Jeszcze do soboty 12.03 trwa Światowy Tydzień E-książki. Jakoś trudno mi uwierzyć, że ebooki mają już 40 lat! Pierwszą e-książką była amerykańska deklaracja niepodległości, która zapoczątkowała Projekt Gutenberg - jedną z największych wirtualnych bibliotek z książkami elektronicznymi.
Wracając do ebooków - czytacie je? Używacie specjalnych czytników, czy męczycie wzrok przy kompie? A może nie zrezygnujecie z tradycyjnych książek za nic w świecie?
W zasadzie e-książki wydają się być ekologiczniejszym wyborem niż ich papierowe odpowiedniki. Oszczędność papieru, druku, miejsca... Jednak przejście na ebooki wiąże się także z zakupem czytnika (koszt od. 400zł), a ponoć emisja CO2 w procesie produkcji czytnika wynosi tyle co wyprodukowanie 250 książek. Czyli należałoby czytac co najmniej jedną e-książkę tygodniowo i to przez 3 lata, żeby zoffsetować czytnik... Dużo. Poza tym książki elektroniczne potrafią kosztować tyle, co tradycyjne, czyli trudno mówić o oszczędności. Na szczęście w necie można znaleźć także wiele darmowych pozycji.
Innych zalet jest także sporo - cała biblioteka może zmieścić się na karcie pamięci powyżej 1 GB i przy wyjazdach nie musimy się ograniczać do 1-2 książek. Czytnik jest wygodny, nie męczy wzroku, ma wiele dodatkowych funkcji (odtwarzanie muzyki, audiobooków, słownik, zakładki, zmiana wielkości czcionki itp.).

Z artykułu zamieszczonego w serwisie ekoistka.pl (www.ekoistka.pl/ekoistkapl/co-jest-bardziej-ekologiczne-tradycyjna-ksiazka-czy-e-book-nasza-p-odpowiedz.html ) wynika jednak, że tradycyjne papierowe książki w całokształcie wciąż pozostają trochę bardziej ekologiczne. Zwłaszcza jeśli korzystamy z bibliotek :-)

Ten wpis czytano 922 razy.